Nikah Elbisesi

Nikah Elbisesi

Nikah elbisesi çiftlerin resmi nikah işlemleri yapılırken giydikleri özel kıyafetlerdir. Sadece sade bir nikah da olsa düğün öncesi veya düğün esnasında da olsa nikah için hazırlanıp giyinmek şarttır.

Nikah elbisesi seçmek bazen zor olabilmektedir. Düğünde hem damadın hem gelinin ne giyeceği kolaylıkla belirlenirken nikahta ne giyileceğine bu kadar kolay karar verilemeyebilir. Çünkü düğünde iki taraf da gelinlik veya damatlık giymek durumda kalır.

Nikah Elbisesi Nasıl Olmalı

Nikah, evlilik yoluyla hayatlarını birleştirmek isteyen çiftlerin ilgili devlet dairesine başvurup evliliklerini resmiyete dökmeleri işlemidir. Nikah işlemleri belediyeler aracılığıyla gerçekleştirilir. Bazı durumlarda çiftler nikah işlemini düğün ile birleştirirken bazı çiftler sadece nikah kıyabilmektedir. Ayrıca günümüzde artık çiftler klasik düğün merasimleri yerine farklı düğün organizasyonları tasarlamaktadır. Bu düğün organizasyonlarında genellikle sadece bir konsept belirlenir ve nikah işlemleri orada gerçekleşir. Klasik düğün merasimlerinden farklı olan bu tarz organizasyonlarda gelin ile damat gelinlik ve damatlık giyebileceği gibi farklı tarzda kıyafetler de seçebilir.

Düğün elbisesi denilince herkesin gözünün önüne ilk gelen görüntü gelinlik ile damatlıktır. Fakat nikah denilince herkesin aklına sabit bir kıyafet gelmez. Çünkü henüz nikah işlemleri için klasikleşen bir kıyafet bulunmamaktadır. Bu yüzden nikah için kıyafet seçerken daha rahat olabilirsiniz. Bu aşamada nikah için kıyafet seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunur. Bunlardan ilki; seçeceğiniz kıyafetin nikah konseptine uygun olmasıdır. Seçeceğiniz kıyafetin tarzı, kumaş yapısı ve rengi nikahı kıydığınız ortamla alakasız olmamalıdır. Dikkat etmeniz gereken ikinci nokta da seçeceğiniz kıyafetin partnerinizin kıyafetiyle uyumlu olmasıdır. Çiftin kıyafet, renk ve tarz seçimleri de birbirine uzak veya alakasız olmamalıdır.

Nikah Elbisesi Nasıl Olmalı
Nikahta Hangi Renk Elbise Giyilir?

Nikahta Hangi Renk Elbise Giyilir?

Nikah kıyafetleri konusunda en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de nikah esnasında giyilecek kıyafetin renginin nasıl olması gerektiğidir. Eğer bu soru düğün için sorulsaydı herkesin cevabı şüphesiz beyaz olurdu. Fakat nikah kıyafeti bu konuda daha esnektir ve daha fazla seçenek sunar. Beyaz renk saflığın, temizliğin ve yeniliğin rengi olarak bilindiğinden dolayı genellikle nikahlarda da beyaz rengin en çok tercih edilen renk olduğunu söyleyebiliriz. Beyazın şıklığı ve zarafeti de tartışılmaz elbette fakat artık nikahta diğer renkler de en az beyaz kadar tercih edilebiliyor.

Beyaz rengin haricinde nikah için tercih edebileceğiniz renklerin başında beyaza yakın krem rengi tonları gelir. Krem rengi tonları bazı kişilere beyazdan daha çok yakıştığı gibi en az beyaz renk kadar şık ve sade bir görünüme de sahip olabilir. Krem rengi denemekten çekinmeyin. Beyaz ve krem renklerinin haricinde pembe renkli elbiseler de nikah için tercih edilen ve oldukça estetik görünen renklerden bir tanesidir. Genelde pembenin açık tonları günün konseptine uygun olabileceği gibi size farklı bir hava da katabilir.

Nikah Kıyafeti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nikah merasimlerinde giyilen kıyafetler nikahın ve dönemin özelliklerine göre farklılık gösterir. Örneğin yaz mevsiminde açık alanda yapılan nikah törenleri için beyazın tonları, krem veya sarının açık tonları tercih edilir. Fakat kış mevsiminde kapalı alanda yapılan nikah merasimleri için daha koyu tonlarda kıyafetler tercih edilebilir. Nikah kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

  • Kıyafet mutlaka vücudunuza uygun olmalı, kıyafet ne çok dar ne de çok geniş olmalıdır
  • Kıyafet mevsime uygun olmalıdır
  • Kıyafet fazla renk ve abartıdan uzak olmalı, sade kıyafet her zaman iyidir
  • Nikahtan sonra bir etkinlik yapılacaksa, kıyafet seçimi esnasında bu etkinlik de göz önünde bulundurulmalı
Nikah Kıyafeti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Nikahta Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?

Nikahta Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?

Nikah için elbise seçmek kadar zor olmasa da bu süreçte ayakkabı seçimi de bazen zor olabilir. Nikah için ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için derledik.

  • Ayakkabı mutlaka kıyafetle uyumlu olmalı fakat uyum derken aynı renkte olmasına gerek yok. Zıt renklerin de uyumuna güvenebilirsiniz.
  • Gelinin / damadın kombiniyle renk açısından uyumlu olmalı veya kontrast yaratmalı
  • Nikah mekânına uyumlu olmalı
  • Nikah konseptine uyumlu olmalı
  • Nikahın yapıldığı mevsimi de göz önünde bulundurmanız gerekir
  • Beyaz nikah kıyafetinin altında kullanmak için krem rengi, bej rengi veya fümeden yararlanabilirsiniz.
Menü