Damatlık Nasıl Seçilir?

Damatlık Nasıl Seçilir?

Damatlık Nasıl Seçilir?

Damatlık nasıl seçilir? Sorusu elbette düğün sürecinde gelinlik seçiminin her zaman gölgesinde kalsa da damat için de gelin için de en az gelinlik kadar önemlidir.

Aslında göründüğünden daha komplike ve zor olan damatlıklar kendi içerisinde farklı modellere, konseptlere ve detaylara sahiptir. Bu yüzden yolun başında olanlara damatlık nasıl seçilir? Konusunda bilgilendirici bir yazı hazırladık.

Doğru Damatlık Nasıl Seçilir?

Evlilik süreçleri olan evlilik teklifi, yüzük seçimi, söz, nişan ve kınadan sonra artık sıra düğün organizasyonuna gelir. Erkekler için de artık damatlık konusunu düşünme zamanı gelmiş olur. Damatlık seçimi en az gelinlik seçimi kadar zor ve önemli bir süreçtir. Normal günde veya iş yerinde giyilen takım elbiseden çok öte bir uğraş olan damatlık mevzusunda aklında sorular olan ne tarz bir damatlık alması gerektiğine karar veremeyenler için dikkat etmeleri gereken önemli noktaları belirledik.

1. Gelinlik

Bir damatlığın seçilme sürecinde baz alınması gereken en önemli noktalardan biri; damatlığın gelinlikle bir bütün oluşturması ve birbirinden uzak tarzlarda olmamasıdır. Bu konuda eminiz nişanlınız size gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır ama yine de aklınızda bulunmasında fayda var. Damatlığın seçiminde, gelinin seçtiği gelinlikle öncelikle tarz olarak uyumu önemli. Biri sade diğeri çok abartılı olmamalı. Tabi, gelinlik ve damatlık farklı renklerde olsa da renk olarak da birbirlerini tamamlamalıdır. Bunu, direkt damatlığın rengiyle değil de gömlek, yelek veya diğer aksesuarlarla kolayca yapabilirsiniz.

2. Mekân

Damatlığın seçiminde önemli olan bir diğer faktör de mekân seçimi. Aslında düğünün de konseptini belirleyen mekân, damatlığın seçimi konusunda da önemli ipuçları verir. Örneğin bir kır düğününde doğal renkli damatlıklar tercih edilebilir. Bir otelde veya düğün salonun da ise koyu renkli bir smokin daha doğru bir tercih olacaktır. Aynı şekilde kumsal düğününde keten, kır düğününde takım elbise tercih edebilirsiniz.

3. Vücut Tipiniz

Damatlık seçiminin bir önemli detayı da damatlığın üzerinize tam oturmasıdır. Bir damatlık ne kadar şık ve konsepte uygun olursa olsun, üzerinize oturmadığında doğru seçimi yapmış olmazsınız. Bu aşamada iki yol izlenebilir. Bunlar;

  • Size özel dikilen damatlıklar
  • Hazır damatlıklar

Hangi seçeneği seçerseniz seçin damatlığı vücut tipinize göre belirlemelisiniz. Örneğin; biraz fazla kilonuz varsa siyah ve koyu renkli damatlıklar, kısa boyluysanız açık renkli ve dikey çizgili modeller, uzun boylu ve zayıf bir vücudunuz varsa da geniş yakalı ve iki farklı renkli damatlıkları tercih etmeniz doğru olacaktır.

 

Ankara Evlenme Teklifi

Menü