Düğün Hazırlıkları Rehberi

Düğün Hazırlıkları Rehberi

Düğün Hazırlıkları Rehberi

Düğün hazırlıkları rehberi evlenmek isteyen çiftlerin evlilik teklifi, söz kesme, nişan ve nikah ve düğün gibi süreçlerin en iyi şekilde geçmesi için yapılması gerekenleri ifade eder.

Düğün hazırlıkları rehberi ile düğün öncesi yapılması gerekenlerin detaylı olarak planlamasıdır. Sorunsuz bir evlilik töreni için tüm aşamaların önceden planlanması ve gerekli aksiyonların alınması önemlidir.

Düğün Hazırlıkları Rehberi Nasıl Hazırlanır? Düğün Hazırlıkları Rehberi Nasıl Hazırlanır?

Evlilik iki kişinin hayatlarını birleştirmesi, böylece birlikte bir aile kurmaktır. Düğün töreni ise evlenmek isteyenlerin bir tören düzenleyerek bu kararlarını sevdikleriyle paylaşması temeline dayanır. İnsan hayatının en önemli seçimlerinden birisi eş seçme ve evlenme olduğu için o günün mümkün olduğu kadar güzel geçmesi herkesin beklentisidir. Hal böyle olunca düğün ve diğer hazırlık aşamalarının iyi planlanması gerekmektedir. Özellikle tüm evlilik süreçlerinin mümkün olduğunca önceden belirlenmesi, ihtiyaçların çıkartılması sorunsuz bir süreç için elzemdir.

Düğün ve düğün süreçlerinin sorunsuz ve istendiği gibi geçmesi için öncelikle düğün rehberinin hazırlanması gerekir. Düğün rehberi sizin bu süreçteki pusulanız olacaktır. Biz de bu yazımızda verimli bir düğün rehberi nasıl hazırlanır onu anlatacağız. Öncelikle düğün hazırlıkları farklı aşamalardan oluşur. Hangi aşamada nelere dikkat edilmeli? Şimdi adım adım onları inceleyelim.

Evlilik Teklifi

Evlilik teklifi evlenmeye karar vermenin ve bu kararı karşı tarafa iletmenin ilk adımıdır. Evlilik teklifinden ve bu teklifin kabul edilmesinden sonra artık ilişki yeni bir döneme girer. Bu yüzden evlilik teklifi tüm düğün ve elenme süreçleri arasında belki de en özelidir. Böylesine önemli bir günün özel bir organizasyonla gerçekleştirilmesi günümüzde özellikle kadınlar için çok önemlidir. Sorunsuz ve özel bir evlilik teklifi organizasyonu da başlı başına iyi organize edilmelidir. Evlilik teklifi aşamasında nasıl bir organizasyon yapacağını bilmeyen veya karar veremeyenler için bir önerimiz olacak.

Evlilik teklifi Ankara özelinde hizmet veren bir firmayı sizlere tanıtacağız; Yonca Butik Organizasyon. Yonca Butik Organizasyon sadece evlilik teklifi, evlilik yıldönümü ve özel gün kutlamaları gerçekleştiren bir firmadır. Firma 20 yılı aşkın süredir misafirlerine özel evlilik teklifi organizasyonları gerçekleştiriyor. Üstelik kendi özel konsepte sahip evlerin… Yonca Butik Organizasyon 3 adet bahçeli konsept eve sahiptir. Evlerden hangisini isterseniz evlilik teklifi organizasyonunuzu o evde yapabilirsiniz. Ayrıca tüm ev ve evin detayları size göre hazırlanıyor. Detaylı bilgi için Yonca Butik Organizasyon ile iletişime geçebilirsiniz.

Söz Kesme HazırlıklarıSöz Kesme Hazırlıkları

Evlilik aşamaları bilindiği üzere kültürden kültüre farklılaşan birtakım geleneklerden oluşur. Bu gelenekler bölgeden bölgeye değişebildiği gibi şehirden şehre de değişebilmektedir. Bu yüzden kıs isteme ve söz kesme aşamalarında kız tarafının geleneklerinin öğrenilmesi önemlidir.

Bölgeye göre değişen geleneklerin yanında bazı gelenekler de evrenselleşmiştir. Örneğin kıs istemeye giderken çikolata ve çiçek alınması artık her yerde karşılaşılan bir durumdur. Söz kesme sırasında da söz yüzüklerinin takılması ve bir aile büyüğünün kurdeleyi kesmesi gibi gelenekler her yerde devam etmektedir.

Nişan Hazırlıkları

Nişan, kız isteme ve söz kesmeden sonraki aşamadır. Bu aşamada iki aile tanışmış ve diğer süreçler için anlaşmış olur. Nişan töreninde artık evlilik kararı yakın çevreye duyurulur ve bunun için bir organizasyon gerçekleştirilir. Nişan süreci aşamaları da bölgeden bölgeye farklılık gösterebilmektedir.

Nişan aşamasının da diğer aşamalar gibi önceden planlanması gerekir. Bu aşamada;

 • Nişan konsepti belirlenmelidir
 • Konsepte göre mekân seçimi yapılmalı
 • Gelinin ve damadın kıyafetleri belirlenmeli
 • Nişan yüzükleri alınmalı
 • Nişan tepsisi, nişan bohçası gibi hazırlıklar tamamlanmalıdır

Düğün HazırlıklarıDüğün Hazırlıkları

Düğün öncesi tüm hazırlık aşamaları tamamlandıktan sonra sıra en son ve en büyük organizasyona gelir. Düğün tüm evlilik süreçlerinin son aşamasıdır. Bu yüzden en iyi planlanması gereken organizasyon düğün organizasyonudur. Evlilik teklifi ile başlayan süreç, düğün ile son bulur. Sorunsuz bir düğün organizasyonu için dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öncelikle nikah işlemlerinin ve nikah günün alınması
 • Düğün konseptinin ve düğün mekânının belirlenmesi
 • Damatlık ve gelinlik seçimlerinin yapılması
 • Davetli listesi, nikah şekeri gibi detayların hazırlanması
 • Düğün müziklerinin ve orkestranın seçimi
 • Düğün günü ve dış çekimler için fotoğrafçının belirlenmesi
 • Son olarak tüm bu yorucu süreçlerin ardından balayı tatili
Menü