Evlilik Hazırlıkları Rehberi

Evlilik Hazırlıkları Rehberi

evlilik hazırlıkları rehberi

Evlilik hazırlıkları rehberi bu tatlı telaşınız için size yardımcı olacak, hatırlatmalarda bulunacak bir özet liste adeta. Aile toplumun en önemli yapı taşlarından biridir. Aile kurumunun sağlam temeller üzerine kurulması gerekir. Bunun için öncelikle bu kurumu kuracak kişilerin anlaşması, ortak değerler üzerinde hem fikir olması da önemlidir.

Evlilik hazırlıkları rehberi, evlilik yolunda ilerleyecek çiftlere yol gösterici niteliktedir. Evliliğe giden yolda birçok aşama vardır. Bu aşamalar insan hayatında çoğu zaman bir kez yaşanacağı için oldukça fazla önemsenir. Evlilik öncesi aşamaların ilki, elbette evlenme teklifidir. Tek taş bir yüzük ve güzel bir akşam yemeği en çok rastlanan evlenme teklifi şekillerinden biridir.

Özetle Evlilik Hazırlıkları Rehberi

Evlenme teklifinde alınan “Evet” cevabından sonra sıra ailelerin tanışmasına gelir. Bu süreç, oldukça heyecanlı ve stresli geçebilir. İki insanın hayatını birleştirdiği bu noktada ailelerin de anlaşması iyi olacaktır. Aileler tanıştıktan sonra kız isteme töreni gerçekleşir. Geleneksel değerler doğrultusunda yapılan bu merasimde erkek evi çiçek ve çikolata getirir. Kız evinde içilen kahveler eşliğinde kız isteme töreni gerçekleşir. Bundan sonraki süreçte de nişan hazırlıkları başlar. Bunun için hazırlıklar daha yoğun olur:

 • Nişan yapılacak yer ayarlanır.
 • Bu yere uygun süslemeler seçilir.
 • Pasta ve diğer ikramlar hazırlanır.
 • Nişan alışverişi yapılır.
 • Nişan bohçası, nişan tepsisinin unutulmaması gerekir.
 • Nişan elbisesi, saçı, makyajı günün anlamına göre önceden hazırlanır.

Evliliğe Adım Adım Yaklaşma

Nişan töreninden sonra evliliğe bir adım daha yaklaşılmış olur Artık ev ve ev eşyaları ile ilgili hazırlıklar da başlar. Mutfak araç-gereçleri, beyaz eşyalar, mobilyalar, halılar, perdeler büyük bir özenle alınır ve yerleştirilir.

Düğünden önce kına gecesi yapılır. Bunun için de kına elbisesi alınır. Davetliler çağrılır. Kına ve çerez hazırlanır. Bu gece, gelin adayının ağlatılmaya çalışıldığı oldukça duygusal ve bir o kadar da eğlenceli bir gecedir. Bu esnada damat ve arkadaşları da kendi arasında bekarlığa veda partisi yapabilir.  Genellikle bayanlar kendi arasında gönüllerince eğlenir.

Düğün Hazırlıkları

Sıra düğün hazırlıklarına gelir. Nikah işlemleri için gerekli evraklar hazırlanır ve nikah günü alınır. Nikah, düğünden ayrı yapılacaksa nikah elbisesi, nikah şekeri, davetiye listesi hazırlanır. Nikahtan sonra yapılan düğün merasimi için oldukça yoğun bir hazırlık süreci başlar.

 • Gelinlik ve damatlık alınır.
 • Gelin saçı, makyajı seçilir.
 • Fotoğrafçı bulunur.
 • Düğün pastası, düğün menüsü, orkestra, mekan, konsepte uygun süslemeler ayarlanır.
 • Davetiyeler seçilir ve davetlilere dağıtılır.

Düğün Mekanları

Düğün hazırlıkları yapılırken mevsim belirleyici olur. Düğünün iç mekanda mı dış mekanda mı olacağına göre tüm süslemeler, gelinliğin tarzı değişkenlik gösterebilir. Yaz düğünleri için daha çok açık alanlar tercih edilirken; kış düğünlerinde kapalı mekanlar tercih sebebidir. Düğün konsepte uygun olarak baştan sona kadar özen gösterilmesi gereken bir merasimdir. Arkada güzel anılar bırakacak kadar özenli ve ayrıntılı bir şekilde hazırlanması gerekir.

Düğünden önce balayı planları da yapılır ve gereken ayarlamalar yapılır ve balayı valizi hazırlanır. Mevsime uygun kıyafetler mutlaka alınmalı, kimlik, pasaport unutulmamalıdır.

Ankara Evlilik Teklifi

Menü