Evlilik Ömrü Uzatıyor Mu?

Evlilik Ömrü Uzatıyor Mu?

evlilik ömrü uzatıyor mu

Evlilik ömrü uzatıyor mu? Belki çoğu insan şaşırabilir ama evlilik, yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya konan verilere göre insanın ömrünü uzatıyor. Yurtdışında bu konuyla ilgili farklı çalışmalar vardır ve hepsi de evlilik ile uzun ömür arasında ilişki olduğunu ortaya koyar.

Hayatınızın bu en güzel kararını sevdiğiniz insanla bir arada yaşamak, onunla yaşlanmak ve hayatınızın her anında onu yanınızda görmek için vermiş olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki evlilik bir yandan da sizin daha uzun yaşamanızı sağlıyor. Mutluluk, pozitivite ve dinamizm evliliğin insanlara bahşettiği güzel duygular arasında. Belki de bu yüzden evlenenler daha uzun yaşıyor. Evlilik ömrü uzatıyor mu?

Aşk ve Evlilik Ömrü Uzatıyor mu?

Andrew Sommerlad’ın ekibi, Londra Üniversitesi’nde bir araştırma yapmıştır. Bu araştırma ABD, Avrupa ve Asya’dan 900 bine yakın katılımcıyla gerçekleşmiştir. Çalışmaya evli hiç evlenmemiş ve boşanan katılımcılar dahil edilmiştir. Buna göre evlenme döneminde bulunan bekar katılımcılar, evli olanlara göre daha fazla bunama eğilimi içindedir. Eşinden ayrılmış kadınlarda da bunama riskinin arttığı tespit edilmiştir. Bunun birkaç nedeni vardır elbette. Bekar katılımcıların;

 • Katılımcıların daha olumsuz fiziksel şartlarda yaşaması
 • Sağlıksız bir yaşam sürdürmeleri
 • Evlilere göre daha anti sosyal olmaları

bunama riskini ciddi oranda artırmaktadır.

Evliliğin Faydaları

Evliler için hayatın daha güzel geçtiğini söylemek mümkündür. Yalnızlıktan kurtulan evli bireylerde paylaşım kültürü gelişir. Bu da onları yabancılık hissinden kurtarır. Bunun dışında evliliğin şu faydaları vardır:

 • Düzenli bir hayat yaşarsınız.
 • Sorumluluklarınız ve görevlerini artar. Bu da size dinamizm katar.
 • Sağlıklı beslenirsiniz.
 • Ruhsal ve fiziksel sorunlarınızı paylaşabileceğiniz bir arkadaşınız olur.
 • Çocuklarınız olur ve bu, sizi hayata motive eder.
 • Sevgi ve aşk duygusunu özgürce yaşarsınız.
 • Hayata bağlanmak için bir amacınız olur.
 • Destek görür ve destek sunarsınız.

Evlilik Neden Ömrü Uzatır?

Evlilik, erkekler için de kadınlar için de çok önemlidir. Kimi erkekler, özgürlüklerinin kısıtlanacağını düşünse de evlilik, onları olgunlaştırıyor ve hayata bağlıyor. Özellikle evli erkekler, bekar erkeklere göre daha az hastalanır. Çünkü bakım alırlar. Bundan dolayı kendilerini duygusal ve bedensel açıdan daha iyi hissederler. Evlilik, bilinenin aksine insanları gençleştirir. En olumsuz anlarında bile yanlarında birini bulan erkek ve kadınların beden ve ruh sağlığı artar.

Huzur ve Mutluluk İçin Evlilik

Huzur ve mutluluğun sağlanması için paylaşımın artması lazımdır. Evlenirseniz ilk önce eşinizle paylaşımlarınız artar, ardından da çocuklarınızla. Kendinizi daha rahat hissedersiniz. Bu rahatlık sosyal ve bireysel yaşamınıza yansır. İş hayatında daha pozitif ve anlayışlı olursunuz. Dolayısıyla beraber çalıştığınız kişileri mutlu edersiniz. Güven duygusunu hissetmeniz, huzur ve mutluluğu yaşamanız için anahtar roldedir. Özgüveninizin artması da cabasıdır. Artık olgun, ayakları yere basan ve kendini gerçekleştirmeye başlamış biri olursunuz. Bu da evliliğin sihirli etkisiyle sağlanır.

 

Ankara Evlilik Teklifi

Menü