Gelinlik Modelleri

Gelinlik Modelleri

Gelinlik modelleri evlilik teklifi, evlilik hazırlığı, kına ve nişan gibi aşamalardan sonra düğün için gerekli gelin elbisesidir. Farklı tarz ve şekilde birçok gelinlik seçimi yapılabilir. Gelinlik seçimi bazen zor bir süreç olabilmektedir.

Gelinlik modelleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı nemli noktalar bulunmaktadır. Bu yazımızda gelinlik seçimi ile ilgili merak edilenleri ve dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Gelinlik Modelleri Nelerdir?Gelinlik Modelleri Nelerdir?

Gelinlik, kadınların düğün veya nikahta giymeleri için özel olarak tasarlanan, genellikle beyaz renkli ve kabarık bir görünüme sahip kıyafettir. İnsan hayatının en önemli seçimlerinden biri muhakkak ki evlendiği gündür. Gelinlikler de genellikle o günün anlam ve önemini yansıtan bir tarza sahiptir. Günümüzde çok sayıda gelinlik çeşidi bulunmaktadır. Bu yüzden gelinlik seçme aşaması bazen çok zor ve yorucu olabilmektedir. Çünkü gelinlik seçiminde birçok unsur göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yüzden gelinlik almadan önce detaylı bir model ve piyasa inceleme yapılmalıdır.

Günümüzde farklı tasarımcılar, moda evleri ve markalar tarafından gelinlik üretilmektedir. Hem üretici sayısının fazla olması hem de model seçeneğinin fazla olması bu aşamada kadınların kafasını kurcalayabilmektedir. Bu yüzden öncelikle belli kriterleri belirlemeniz sizin için faydalı olacaktır. Böylece seçenek sayısını daha aza indirebilir, karar verirken daha rahat olabilirsiniz. Kafanızda tam olarak bir model belirlemeden önce piyasada bulabileceğiniz modeller üzerinden gitmeniz daha gerçekçi olacaktır.

Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelinlik seçimi bazen gerçekten çok zor ve stresli bir hal alabilir. Bunun başlıca sebebi düğün günün insan hayatının önemli günlerinden birisi olması kadar herkesin bakışlarının gelin ve damadın üzerinde olmasıdır. Bir de binlerce gelinlik çeşidi arasından bir tane seçmek durumunda kalınması da olayı daha da zorlaştırabilmektedir. Bu aşamada işinize yarayacak ve tam istediğiniz gibi bir gelinliğe sahip olmak için gerekli püf noktaları sizin için derledik. İşte gelinlik alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar.

  • Ön Araştırma

Gelinlik seçimi başlı başına kompleks ve zor bir süreçtir. Bu sürçte yapılması gereken ilk adım detaylı bir ön araştırma yapmaktır. Gelinlik seçiminde ön araştırma nasıl yapılır?

  • Öncelikle gelinlik seçimini kesinlikle son dönemlere bırakmayın, düğünden aylar önce araştırma yapmaya başlayın
  • Öncelikle internetten bulabildiğiniz tüm seçeneklere ve markalara göz gezdirin
  • Bu sayede gelinlik piyasası ve gelinlik tarzları hakkında genel bir bilgi edinmiş olursunuz
  • Hoşunuza giden modellerden bir arşiv yapmanız sonraki aşamalar için işlerinizi kolaylaştıracaktır
  • Gelinlik Bütçesinin Belirlenmesi

Gelinlik piyasası ucu bucağı bulunmayan bir piyasadır. Düşük maliyetli seçeneklerden çok daha yüksek maliyetli seçeneklere kadar geniş bir gelinlik maliyeti skalası bulunur. Bu yüzden gelinliğe ayıracağınız bütçeyi belirledikten sonra seçenekleriniz de otomatik olarak daralmaya başlayacaktır. Bu da işinizi kolaylaştırır. Gelinlik bütçesi belirlerken gelinlikle birlikte kullanılacak aksesuarların maliyetini de mutlaka göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

  • Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerDüğün Mekânının Belirlenmesi

Gelinlik seçimindeki önemli unsurlardan bir tanesi de şüphesiz düğünün yapılacağı mekândır. Gelinin ve gelinliğin düğün ortamıyla uyumlu olması gerekir. Farklı tarzda birçok düğün mekânı bulunur. Bunlar açık hava, kır, düğün salonu veya alternatif diğer seçenekler olabilir. Gelinlik seçiminde son kararı vermeden önce mutlaka düğün yerinin belirlenmesini bekleyin. Son zamanlarda alınabilecek bir mekân değişikliği planlarınızı altüst edebilir.

  • Vücut Tipiniz

Her insanın vücudu kendine has özelliklere sahiptir. Dolayısıyla kıyafetler belli vücut tiplerinde kullanıldığında kişiyi daha iyi veya istediği gibi göstermeye yardımcı olur. Aynı durum gelinlikler içinde geçerlidir. Her vücut tipini daha iyi gösteren gelinlik türleri bulunur. Bu yüzden gelinlik seçerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli kriterlerden bir tanesi de vücut tipinizdir.

Her insanın fiziksel özellikleri birbirinden farklıdır. İnsanlar uzun boylu, kısa boylu, geniş omuzlu, ince belli veya geniş kalçalı vücut tiplerine sahip olabilir. Burada önemli olan hangi vücut tipine sahip olduğunuz değil; vücut tipinize en uygun gelinliği seçmenizdir.

  • Mevsim ve Damatla Uyum

Gelinlik seçerken birçok kritere dikkat edilmesi gerektiğini söylemiştik. Bu kriterlerden bir tanesi de düğünün yapılacağı mevsimdir. Her mevsimin kendine özgü moda trendi bulunur. Ayrıca mevsimsel hava şartları da dikkate alınmalıdır.

Son olarak da evlilik gelin ve damadın bir araya geldiği organizasyon olduğu için gelin ve damadın birlikte de şık görünmesi önemlidir. Bu yüzden gelinlik seçerken gelinliğin ve damatlığın farklı tarzlarda olmamasına ve birbirini tamamlayan küçük detaylara sahip olmasına özen gösterilmelidir.

 

Evlilik Teklifi Ankara

Menü