Nikah İşlemleri

Nikah İşlemleri

Nikah işlemleri düğün hazırlığı yapan çiftlerin yapması gereken yasal işlemler için gerekli olan hazırlıklardır. Birtakım resmi evraklar ile hazırlanan işlemler belirtilen devlet dairelerine verilir.

Nikah işlemleri çiftlerin resmi makamlar nezdinde birlikteliklerinin onaylandığı resmi işlerdir. Bu yazımızda resmi nikah için gerekli evrakları ve aşamaları sizin için derledik.

Nikah İşlemleri 2021

2021 yılı itibariyle resmi nikah için gerekli olan evraklar şunlardır;

 • Evlenme beyannamesi
 • Fotoğraflı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopileri
 • Vesikalık fotoğraf
 • Sağlık raporu
 • Nüfus kayıt örneği
 • Evlenme ehliyet belgesi

Nikah, evlenme amacı bulunan çiftlerin resmi kurumlara başvuru yapmasıdır. İlgili devlet kurumu da gerekli incelemeleri yaptıktan sonra onay verir. Nikah başvurusu ve değerlendirmesi belediyeler aracılığıyla yapılır. Çiftten herhangi birinin bağlı bulunduğu belediyede yapılabilen işlemler ayrıca farklı bir belediye tarafından da yapılabilmektedir.

Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik, iki kişinin kendi rıza ve istekleriyle bir araya gelme, hayatlarını birleştirme işlemidir. Bu işlem bazı süreçleri içerir. Evlilik teklifi ile başlayan bu süreç, daha sonra kız isteme, söz kesilmesi, kına gecesi, düğün ve nikah ile son bulur. Fakat bu süreçler ve içerikleri tamamen çiftin kendi istek ve kararına bağlıdır. İsteyen çiftler tüm bu süreçleri veya birkaçını gerçekleştirirken isteyen çiftler sadece nikah kıyabilir. Her iki durumda da çiftin nikah kıyması kanuni olarak zorunluluktur. Peki nikah nasıl kıyılır? Nikah başvurusu nasıl yapılır?

Evlilik Teklifi Ankara

Nikah kıyılabilmesi için öncelikle çiftin birtakım belgeleri ve sağlık testlerini yetkili mercilerden alması gerekir. Bu belgelerin hangileri olduğunu yukarıda sıraladık. Şimdi de bu belgeleri aldıktan sonra yapılması gerekenleri anlatacağız. Gerekli belgelerinizi tamamladıktan sonra nikahınızı kıymak istediğiniz belediyeye başvurmanız gerekir. Evlendirme dairesi sizden belgeleri isteyecektir. Gerekli belgeleri ilettikten sonra size bir nikah günü verilecektir. Nikah gününde çiftin ve iki nikah şahidinin evlendirme dairesine gitmeleri yeterlidir.

Evlilik Teklifi Ne Zaman Yapılır?

Evlilik teklifi, yukarıda saydığımız nikah ve evlenme işlemlerine karar verilen, bu kararın karşı tarafa aktarıldığı organizasyondur. Günümüzde evlilik süreçlerinin olmazsa olmaz bir unsuru olmuştur. Evlilik teklifi genellikle romantik bir ortamda edilir ve o gün çift için özel günlerden biri olarak kalır. Evlilik teklifi etmek hem zamanlama hem de organizasyon açısından iyi planlanmalıdır. Bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri teklifin ne zaman yapılacağıdır.

Evlilik teklifinizin kabul edilmesi elbette çiftin ilişkisine bağlıdır. Fakat zamanlama olarak şunlara dikkat edilmesinde fayda vardır;

 • Evlenme teklifi yapacak kişinin bu süreçlere hazır olması gerekir
 • Evlilik teklifi edeceğiniz kişinin yanıtının olumlu olacağından emin olduktan sonra yapın
 • İlişkinizde belli bir sürenin geçmesine izin verin, birbirinizi tanıma fırsatınız olsun
 • Sevgilinizle bir ömür boyu birlikte yaşamak istediğinize emin olmadan teklif etmeyin
 • Evlilik süreçlerinin yorucu ve stresli olabileceğini unutmayın, kendinizi hazır hissettiğinizde teklifi yapın
 • Tüm süreçleri sevgilinizle detaylı bir şekilde konuşun.
Menü