Evlilik Yüzüğü Hangi Ele Takılır?

Evlilik Yüzüğü Hangi Ele Takılır?

Evlilik Yüzüğü Hangi Ele Takılır?

Evlilik yüzüğü hangi ele takılır? Sorusu evlilik teklifi yapmak isteyen erkeklerin de teklif alacak kadınların da merak ettiği sorulardan bir tanesidir.

Peki, evlilik yüzüğü hangi ele takılır? Evlilik teklifinden sonra yüzük, sağ elin yüzük parmağına takılır.

Söz Yüzüğü Hangi Ele Takılır?Evlilik Yüzüğü Hangi Ele Takılır? Sağ Mı Sol Mu?

Evlilik, iki kişinin rızalarıyla hayatlarını birleştirmesi olayıdır. Yapılan tüm nişan, düğün gibi etkinlikler de bu birlikteliğin duyurulması adına yapılır. Nikah ise hayatlarını birleştirme kararının devlet otoritesi tarafından onaylanması işlemidir. Evlilik binlerce yıllık geçmişe sahip bir ritüeldir. Bu yüzden evlilik süreci aşamalarının birçok kültürel geleneği bulunur. Evlilik müessesinin nasıl yapılması gerektiği veya bu aşamada nelerin olması gerektiği gibi detaylar kültürel ritüellerle belirlenmiştir.

Evlilik ritüelleri, iki kişinin karar verme aşamasından başlayarak ömür boyunca devam eden bir dizi alışkanlıklardır. Bu alışkanlıklar her kültürde farklı şekillerde uygulanır. Fakat günümüz küresel dünyasında bu ritüeller de yavaş yavaş evrenselleşmeye başlanmıştır. Evlilik teklifi ve evlilik teklifi sırasında takılan yüzük, dünyanın birçok yerinde artık benzer şekillerde uygulanmaktadır. Bu aşamada evlilik teklifinin nasıl yapılacağı, evlilik teklifinden sonraki aşamalar birbirine benzer şekillerde gerçekleştirilir. Evlilik teklifinden sonra evlilik yüzüğü sağ ele takılmalıdır. Sağ elin yüzük parmağına takılan evlilik yüzüğü çiftin evlilik kararının bir simgesi niteliğindedir.

Söz Yüzüğü Hangi Ele Takılır?

Evlilik süreçlerinin farklı adımlardan ve kültürel özelliklerden oluştuğunu bahsetmiştik. Kız isteme, söz, nişan, düşün bu adımların önemlilerindendir. Kız isteme faslından sonra aileler tekrar bir araya gelerek “söz kesme” ritüeli gerçekleştirir. Bu aşamanın amacı çiftin evlenmelerine dair aileler arasında söz birliğinin oluşmasıdır. Bu birliğin simgesi olarak da çifte birer yüzük takılır. Genellikle aile büyüklerinden birinin çifte taktığı söz yüzüğü bir kurdele ile birbirine bağlanır ve söz kesilir. Bu aşama söz yüzüğünün hangi ele takılması gerektiği ise merak edilen detaylardandır.

Söz yüzüğü sağ ele takılır. Sağ elin yüzük parmağına takılan söz yüzüğü çiftin birlikteliğinin ilk adımını oluşturur. Söz kesme gününden sonra artık aileler ve çift diğer aşamalar için hazırlıklara başlarlar. Düğüne kadar olan süreçler her ülkede ve bölgede farklılıklar gösterse de hepsindeki temel amaç aynıdır. Peki, söz yüzüğü neden sağ ele takılır? Her kültürde olaylar farklı şekilde yorumlanır. Bizim kültürümüzde sağ taraf ve sağ el doğruluğu ve bereketi simgeler. Bu yüzden söz yüzüğü de evliliğin sağlam ve bereketli olması için sağ ele takılır.

Tek Taş Hangi Ele Takılır?Tek Taş Hangi Ele Takılır?

Tektaş yüzük, son yıllarda hızla popülerleşmeye başlayan ve evlilik gelenekleri arasına giren bir yeniliktir. Evlilik teklifi organizasyonunun ayrılmaz parçası tektaş yüzüktür. Evlilik teklifinde uygulanması gereken başlıca adımlar bulunur. Bunlar;

  • Evlilik teklifi konseptinin belirlenmesi
  • Evlilik teklifi mekânının belirlenmesi
  • Evlilik teklifi organizasyonunun planlanması
  • Tektaş yüzük seçimi
  • Evlilik teklifi sözleri

Tüm bu süreçler planlanıp evlilik teklifi organizasyonu yapıldıktan sonra sıra teklifin yapılıp yüzüklerin takılmasına gelir. Bu aşamada genellikle erkek kadına evlilik teklif eder ve kadının vereceği cevabı bekler. Cevap olumlu olduğunda erkek yüzüğü çıkarıp kadının parmağına takar. Tektaşın sol elin yüzük parmağına takılması gerekir. Çünkü tektaş da söz yüzüğü gibi sağ elin yüzük parmağına takılır. Daha sonraki dönemlerde tektaş günlük olarak kullanılmaz.

Evlilik Teklifi Nerede Yapılır?

Evlenme teklifi, evlenme niyetinin karşı tarafa sözlü olarak söylendiği ve yanıt beklendiği bir gündür. Tüm evlilik süreçlerinin ilki olması sebebiyle oldukça romantik bir gün olan evlilik teklifinin yapıldığı gün, çiftlerin ilişkisinde de unutulmayan günler arasındadır. Özel bir organizasyonu hak eden o gün için farklı mekânlar tercih edilebilir. Fakat o özel günün özel mekânda gerçekleşmesi günün anlamını ve romantizmini artıracaktır. Ankara’da evlilik teklifi organizasyonu yapmak isteyenlere harika bir mekân ve organizasyon önerimiz var. YONCA Event.

YONCA Event, kendi bünyesinde bulundurduğu farklı yapılardaki evlerde misafirlerine özel gün kutlama organizasyonları gerçekleştiren bir firmadır. 20 yılı aşkın süredir aynı yerde sadece özel gün kutlaması gerçekleştiren firma şimdiye kadar yüzlerce çifte unutulmaz zamanlar yaşatmayı başarmıştır. YONCA Event’in farklı mimariye sahip 3 adet konsepti bulunmaktadır. Bu evler;

  • Üçgen Ev
  • Dağ Evi
  • Kır Evi

Konseptine sahip hem kapalı hem de geniş özel bahçe alanına sahiptir. Dilerseniz evin kapalı alanında vakit geçirebilir veya sadece size özel olan doğanın içindeki bahçesinde vakit geçirebilirsiniz.

Menü